Szlaki w Beskidach z widokiem na Tatry. Trasy+mapy

Góry to – jak mawiają – nie tylko Tatry;) Są dni, że mamy nastrój nie tyle na pobyt w najwyższych polskich górach, ile na przyglądanie się im. Nastrój często wyzwalają długie weekendy, kiedy wiadomo że dojazd na Podhale będzie długi i powolny.:) Na szczęscie Beskidy oferują wiele tras z pięknymi widokami na tatrzańskie panoramy.

Mamy dla Was nasze ulubione beskidzkie szlaki, z których możecie podziwiać widoki na Tatry. Przy każdym opisanym tu wierzchołku możecie kliknąć w mapę z propozycją podejścia. Na większość tych tras wracamy wielokrotnie, wszystkie przeszliśmy również z dzieckiem. Gotowi do drogi? Ruszajmy!

Szlaki w Beskidach, z widokiem na Tatry

Bacówka nad Wierchomlą 887m n.pm., Beskid Sądecki

Najkrótsze, ale też dość strome podejście prowadzi czarnym szlakiem z Wierchomli Małej. Ze schroniska można podejść w stronę Stacji Górnej Wyciągu Wierchomla – zapewnia nam to spacer z panoramą Tatr. Parking znajduje sie pod dolną stacją wyciągu, można też wejść drogą gospodarczą (szlak rowerowy).

Trasy na mapach:

Schronisko na Hali Krupowej 1152m n.p.m, Beskid Żywiecki

Schronisko tak naprawdę leży na polanie Sidzińskie Pasionki, błędnie nazywanej Halą Krupową. Jednak nazwa jest utrwalona od lat. Najktótsze podejście czarnym szlakiem z Sidziny (parking znajduje się przy miejscu biwakowym). Warto podejść parę minut na Kocią Łapę – wzniesienie 30 metrów powyżej schroniska z jeszcze szerszym widokiem na Tatry.

Trasy na mapach:

Czarny szlak / 3,4km / 1:50h
Droga gospodarcza / 5,1km / 2:15h

Mogielica 1171m n.p.m, Beskid Wyspowy

Jednym z najbardziej popularnych jest podejście zielonym szlakiem z Przełęczy Rydza Śmigłego, my polecamy szlak żółty ze Słopnic Królewskich. Sam szczyt jest zalesiony, znajduje się na nim zamknięta od 2020 roku wieża widokowa (planowany jest remont). Panoramę Tatr można podziwiać z polanki mniej więcej 100 metrów poniżej wierzchołka.

Trasy na mapach:

Z Przełęczy Rydza-Śmigłego / 3,8km / 2:00h 
Ze Słopnic Królewskich / 4,5km / 2:06h

Schronisko na Przehybie 1175m n.p.m, Beskid Sądecki

Najkrótszy szlak prowadzi z Gabonia asfaltową drogą gospodarczą (mały parking znajduje się przy leśniczówce). Charakterystycznym punktem szczytu jest wieża przekaźnikowa obok schroniska.

Trasy na mapach:

Doliną Jaworzynki / 7,0km / 3:15h

Gorc 1228m n.p.m, Gorce

Najłatwiejsza trasa na szczyt prowadzi czerwonym szlakiem z przełęczy Wierch Młynne (parking znajduje się na placu do składowania drewna). Panoramę można podziwiać z wieży widokowej, która jest na tyle zabudowana, że bezpiecznie powinny się tam poczuć nawet osoby z lękiem wysokości.

Trasy na mapach:

Z Przełęczy Wierch Młynne / 3,6km / 1:50h

Schronisko na Turbaczu 1283m n.p.m, Gorce


Tuż pod szczytem znajduje się największy w Gorcach węzeł szlaków PTTK, więc dróg na Turbacz jest naprawdę wiele. My często wybieramy szlak z Koninek ponieważ jest to najszybszy dojazd z Krakowa (parking znajduje się pod dolną stacją wyciągu, można też wjechać kolejką na Tobołów). Szczyt Turbacz znajduje się na wysokości 1310m n.p.m ale najlepsza panorama na Tatry jest właśnie spod schroniska.

Trasy na mapach:

Z Koninek niebieskim szlakiem / 6,7km / 3:07h
Z górnej stacji wyciągu Tobołów / 6,7km / 2:40h

turbacz

Schronisko Rysianka 1322m, Beskid Żywiecki

Rozległa Polana ze schroniskiem Rysianka – można w tym samym czasie delektować się kawą i widokiem na Tatry. Najkrótszy szlak prowadzi ze Złatnej Huty, my lubimy podejście z Sopotni Wielkiej – tu parking znajduje się przy drodze na końcu wsi. Warto podejść dosłownie kilka minut do Schroniska na Hali Lipowskiej.

Trasy na mapach:

Z Sopotni 4,9km / 2:20h
Ze Złatnej Huty / 4,3km / 2:10h

Pilsko 1557m n.p.m, Beskid Żywiecki

Panorama Tatr, a przy dobrej widoczności nawet na wschodnie szczyty Sudetów. Jest to popularny ośrodek narciarski. Na wysokości 1270m n.p.m znajduje się Schronisko na Hali Miziowej, w którym można odpocząć. Najszybciej na szczyt można dojść w około 3h z Przełęczy Glinne (parking znajduje się przy dawnym przejściu granicznym), trasę można też skrócić wjeżdżając wyciągiem na Halę Szczawiny. Tu zawsze należy sprawdzić, czy wyciąg aktualnie działa.

Trasy na mapach:

Z Przełęczy Glinne / 4,9km / 2:50h
Z górnej stacji wyciągu z Hali Szczawiny / 2,8km / 1:45h

Babia Góra 1775m n.p.m, Beskid Żywiecki

Babiej Góry przedstawiać nie trzeba. Pogoda na Babiej jest kapryśna i zmienna, ale jeśli trafimy na dobre warunki, to zachwyt nad widokami gwarantowany. Najłatwiejsze podejście prowadzi z Przełęczy Krowiarki (płatny parking). Można zejść do schroniska w Markowych Szczawinach.

Trasy na mapach:

Z Przełęczy Krowiarki 4,7km / 2:40h

Powyższa lista nie zamyka szlaków z widokami na Tatry, jednak to zdecydowanie nasze ulubione trasy wędrowek. Zachęcamy do wypróbowania i do zobaczenia na beskidzkich szlakach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.