Schroniska górskie z dojazdem samochodem

Chcecie zacząć górską przygodę z dziećmi i pokazać im klimat schronisk, ale nie jesteście przekonani do długich wędrówek z dzieciakami i plecakiem? Świetnie trafiliście! Zebraliśmy najfajniejsze schroniska z dojazdem samochodem. Wszystkie miejsca zostały sprawdzone przez nas oraz nasze dzieci.:) Gotowi? No to zaczynamy!

glodowka_schronisko
Widok z Głodówki

Sudety

 • Andrzejówka – nasz numer jeden. Schronisko położone w Górach Kamiennych, na końcu drogi, tuż przy gęstym lesie i u stóp najwyższego szczytu tych gór – Waligóry. Położenie, atmosfera i jedzenie – wszystko jest tu znakomite. Dodatkowo sympatyczne szlaki w pobliżu – było tak fajnie, że przedłużaliśmy nocleg. To chyba najlepsza rekomendacja;)
 • Jagodna – schronisko w sercu stosunkowo mało popularnych, a dzięki temu wciąż przyjemnie pustych Gór Bystrzyckich. Niemal przy drzwiach budynku startuje prościutki szlak na szczyt o nazwie… Jagodna. W schronisku koniecznie trzeba spróbować tamtejszego jedzenia, a najlepiej wszystkich potraw:) W środku znajduje się jadalnia z klimatem starej gospody oraz gry planszowe. Dla zainteresowanych noclegi w wersji premium tzw. „Jama Jagodna”. Budynek z z dojazdem samochodem pod samiutkie drzwi.
 • Orle – uwaga: dojazd tylko latem dla osób nocujących! Uwielbiamy tu wracać. Orle to Stacja turystyczna w sercu Gór Izerskich. Główny budynek, czyli dawna huta szkła, czeka na Was z kominkiem, gitarą oraz opowieściami o tym, jak było dawniej… Jest też sauna fińska z której można wbiec wprost do górskiej rzeki. A niebo! Tylu gwiazd, co w Izerach nie znajdziecie gdzie indziej.
jagodna_schronisko
Jadalnia w Jagodnej. Ktoś jest w stanie się temu oprzeć?:)

Beskidy

 • Kudłacze niewielkie schronisko, ledwie 40 minut drogi od Krakowa. Można dostać się tu samochodem od strony Pcimia wjeżdżając krętą drogą na sam koniec wsi. Przy schronisku znajduje się niewielki plac zabaw oraz miejsce na ognisko. Warto stąd ruszyć szlakiem na najwyższy szczyt pasma Lubomir, gdzie znajduje się Obserwatorium Astronomiczne, w którym organizowane są pokazy nieba i specjalne spotkania dla dzieci.
Widok ze schodów Schroniska Kudłacze

Tatry

 • Głodówka – schronisko z tak doskonałym widokiem na Wysokie Tatry, że żal je opuszczać. W razie gdybyście jednak chcieli wyskoczyć na szlak, to zaledwie dwa kilometry dalej znajduje się początek szlaku na Rusinową Polanę. Po kwadransie drogi samochodem możecie będziecie mogli rozpocząć podejście na Kopieniec Wielki.

Pieniny

 • Trzy Korony – schronisko znajduje się w Sromowcach Niżnych nad Dunajcem i stanowi punkt wypadowy na szczyt… Trzy Korony:) Przez kładkę pieszo-rowerową można z łatwością przedostać się na Słowację by zwiedzić zabytkowy Czerwony Klasztor lub wyruszyć na popularny szlak Przełomem Dunajca. W Sromowcach rozpoczynają się również spływy flisackie.
 • Orlica – ledwie pół godziny spacerem od centrum Szczawnicy. Położone na początku łatwego i malowniczego szlaku Przełomem Dunajca. Można też skorzystać tu z niepowtarzalnej możliwości przedostania się tratwą na szlaku turystycznym na Sokolicę. Inną atrakcją jest wyprawa na Palenicę, gdzie znajdują się trasy narciarskie.

Bieszczady

 • Jaworzec – brama Bieszczad. Niziutko, ale uroczo położona bacówka. Otoczona wzgórzami, z pięknie zagospodarowanym terenem wokół. Znajduje się na trasie historycznego szlaku Bieszczady Odnalezione, który prowadzi przez nieistniejące już wsie. Ciepła woda w bacówce jest tylko w wyznaczonych godzinach, prąd reglamentowany i nie ma wi-fi. W takich warunkach naprawdę można pobyć blisko natury! Parking położony jest 10 min od schroniska, także nie da się podjechać pod same drzwi🙂
 • Baza nad Roztokami – nie jest to właściwie schronisko, ale klimat ma jak najbardziej schroniskowy. Daleko od cywilizacji. Położenie: Tarnawa Niżna w Dolinie Górnego Sanu, tuż przy granicy z Ukrainą. Rejony pełne ciszy i spokoju. Smaczna kuchnia i miły gospodarz. Dodatkowy plus dla fanów serialu „Wataha” – część filmu kręcono właśnie tutaj:)
baza nad roztokami
Baza nad Roztokami
Schronisko Jaworzec

Zachęceni?

Mamy nadzieję, że tak! Schroniska góskie to świetna sprawa – można spotkać tam prawdziwych pasjonatów i odpocząć w specyficznej atmosferze. My ją uwielbiamy. Starszy podziela naszą pasję, a Młodszemu jak na razie wszystko jedno, liczymy jednak że z czasem dołączy do naszego zespołu wielbicieli schronisk:)

Już w kolejnym wpisie z serii pokażemy Wam schroniska, do których można podjechać wyciągiem lub dojść w ciągu maksymalnie 40 minut. Jeśli chcecie być pewni, że nie przegapicie posta, polubcie nas na FB oraz Instagramie. Będziecie wówczas na bieżąco!

2 thoughts on “Schroniska górskie z dojazdem samochodem

 1. Kombatant 44. says:

  W moim wieku szukam schronisk do których można dojechać samochodem lud wyciągiem. Dziękuję za te informacje.

  Odpowiedz
  1. najwyzszypunkt says:

   Cieszymy się, jeśli się przydadzą 😉 Jesteśmy w trakcie przygotowywania wpisu o schroniskach, do których można dojechać wyciągiem lub podejść mniej niż godzinę. Polecamy, by tu zaglądać i życzymy udanych wędrówek 😉

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.