Schroniska górskie w mniej niż godzinę

Kochamy schroniska górskie, ale nie zawsze mamy możliwość wędrować parę godzin. Niekiedy priorytetem jest dla nas łatwe dojście – ze względu na dzieci, ograniczenia czasowe, dalsze plany wycieczkowe… Jeśli interesują Was schroniska górskie, do których da się dotrzeć w mniej niż godzinę – doskonale trafiliście.

Mamy dla Was listę naszych ulubionych schronisk, do których prowadzą szlaki krótsze niż godzina (w jednym przypadku 1h15). Do niektórych z opisanych tu miejsc podjedziecie wyciągiem, do innych konieczne jest kilkadziesiąt minut podejścia. Przy każdym schronisku pokazujemy mapę najłatwiejszego podejścia. Oczywiście – zawsze możecie wybrać dłuższą drogę. Takie też są.

Do wszystkich opisanych tu schronisk zdecydowanie warto się wybrać!

Gotowi do drogi? Chodźmy!

PS A jeśli zależy Wam, żeby było jeszcze prościej, zajrzyjcie do naszej listy schronisk górskich z dojazdem autem.

Bacówka PTTK pod Małą Rawką, Bieszczady

Urocza, pięknie położona Bacówka na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Leży na wysokości 1307m n.p.m. przy zielonym szlaku prowadzącym na Małą Rawkę (1:00h). Stąd prowadzą topowie szlaki tego pasma: Wielka Rawka oraz Kremenaros, czyli trójstyk granic polsko-słowacko-ukraińskiej. Zbudowana jako jedna z 11 bacówek wg. projektu Edwarda Moskały (więcej można przeczytać tutaj)

Najkrótsze, bardzo łatwe dojście – 20 minut od parkingu na przełęczy Wyżniańskiej przy drodze łączącej Wetlinę oraz Ustrzyki Górne -> MAPA

malarawka

Bacówka PTTK nad Wierchomlą, Beskid Sądecki

Bacówka z bajecznym widokiem na Tatry, położona w ustronnym miejscu przy rozległej polanie. Można wybrać się stąd na dłuższą wycieczkę do schroniska na Hali Łabowskiej lub na Jaworzynę Krynicką. Bacówka nad Wierchomlą (887 m n.p.m) to nasze pierwsze schronisko bez dojazdu samochodem, w którym spaliśmy z niemowlakiem. Polecamy, zwłaszcza poza sezonem!

Oficjalna najkrótsza droga to 1:15h z parkingu pod dolną stacją wyciągu narciarskiego, ale jeśli uda Wam się zaparkować przy miejscu składowania drewna, można ją skrócić do 45 minut -> MAPA

Schronisko nad Wierchomlą z widokiem na Tatry

Schronisko PTTK Jaworzyna Krynicka, Beskid Sądecki

Bardzo popularne schronisko, położone na wysokości 1100 m n.p.m., u podnóża szczytu Jaworzyna Krynicka. Ze względu na łatwość dotarcia i fakt, że Jaworzyna jest popularnym ośrodkiem narciarskim, schronisko jest bardzo oblegane. Jak na nasze standardy sam szczyt jest zbyt tłoczny i zabudowany.

Najłatwiej dotrzeć do schroniska wjeżdżając kolejką gondolową na szczyt, skąd czeka nas jeszcze 10-15 minut zejścia (900 metrów odległości) -> MAPA

Schronisko PTTK Stare Wierchy, Gorce

Niewielkie (28 miejsc noclegowych) schronisko w zachodniej części Gorców. Położone na leśnej polanie, skąd przy dobrej pogodzie widać Tatry, Beskid Wyspowy oraz Babią Górę. Do Starych Wierchów (968m n.p.m) prowadzi kilka szlaków – najprostszy jest zielony z Obidowej, zaledwie 40 minut podejścia.

Ze względu na prostotę dotarcia schronisko jest dość popularne, ale rozległa polana wokół niego sprawia, że nie jest to szczególnie uciążliwe.-> MAPA

Bacówka PTTK na Maciejowej, Gorce

Gorczański klasyk. Schronisko na Maciejowej (a dokładnie na polanie Przysłop pod Maciejową) znają nawet te osoby, które nie chodzą dużo po górach. Bliskość Krakowa, Rabki Zrój, położenie na szlaku prowadzącym na Stare Wierchy i Turbacz sprawiają, że Maciejowa jest bardzo popularna.

Z polany świetnie widać Tatry, przy schronisku jest wyznaczone miejsce na ognisko, przyjemna infrastruktura. Niestety w weekendy powinniśmy spodziewać się tłumów – ale mimo to uważamy, że warto się tam wybrać. Sama bacówka jest jedną z 10 bacówek zbudowanych w latach 70. wedle projektu Edwarda Moskały (więcej o samym projekcie przeczytacie tutaj).

Możemy przebierać w szlakach prowadzących do schroniska, na z nich to zaledwie 50 minut podejścia.-> MAPA

Schronisko na Soszowie Wielkim, Beskid Śląski

Usytuowane na wysokości 886m n.p.m, jedno z najstarszych schronisk w Beskidzie Ślądkim. Znajduje się na początku Głównego Szlaku Beskidzkiego. Wewnątrz panuje uroczy klimat z piecem kaflowym i gitarami. Przy dobrej pogodzie widok na Beskid Ślądki, Żywiecki a nawet Tatry. Można stąd zrobić wycieczkę do Schroniska na Stożku, albo na wieżę widokową na Czantorii.

Nakrótsza trasa dojścia to niecałe 2 km podejścia z parkingu przy dolnej stacji wyciągu (około 40 minut), lub wjazd tymże wyciągiem -> MAPA.

soszów
Schronisko Soszów, zdjęcie z czasów, kiedy nie planowaliśmy tego bloga;)

Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej, Karkonosze

Rewelacyjnie położone schronisko – zarówno do eksploracji Karkonoszy, jak i Gór Izerskich, do których można zejść w niecałe 2h. Usytuowane na wysokości około 1200 m n.p.m. blisko Głównego Szlaku Sudeckiego stanowi doskonała bazę wypadową – zarówno na wędrówki, jak i na trasy narciarskie. Budynek jest duży, ma ponad 100 miejsc noclegowych, jadalnię, kącik zabaw, huśtawkę przed obiektem. Położone zaledwie kilometr od schroniska na Szrenicy.

Najkrótsze dojście od Szklarskiej Poręby to 4km, najłatwiej można dostać się całorocznym wyciągiem, od którego jest mniej więcej kwadrans drogi (1,2km) -> MAPA

hala szrenicka
Hala Szrenicka Schronisko

Schronisko Kamieńczyk, Karkonosze

Prywatne schronisko położone na wysokości 830m n.p.m w pobliżu Głównego Szlaku Sudeckiego, tuż obok słynnego Wodospadu Kamieńczyk. Sama część schroniskowa jest malutka, ledwie 20 miejsc noclegowych. W sezonie atmosfera wokół jest raczej jarmarczna, co niestety jest standardem przy topowych atrakcjach turystycznych, jak Kamieńczyk. Za to po sezonie – spokój, gwiazdy, szum wodospadu słyszany w pokoju.

Po mniej więcej 2h wędrówki można stąd dojść do Schroniska na Hali Szrenickiej (i kawałek dalej na Szrenicy) oraz do Schroniska pod Łabskim Szczytem.

Droga dościa: 1,5km (około 30-40minut) ze Szklarskiej Poręby Huty. Druga połowa trasy, tuż za Rozdrożem pod Kamieńczykiem jest kamienista i stroma. Dla osób o słabszej kondycji, bardzo przydatne będą kijki. -> MAPA

Schronisko Szrenica, Karkonosze

Budynek na wierzchołku szczytu Szrenica (1362 m n.p.m.) przy Głównym Szlakiem Sudeckim. Znakomita baza do eksploracji karkonoskich szlaków – zarówno polskich jak i czeskich, zwłaszcza w kierunku południowo-wschodnim. Położone ledwie 10 minut od słynnych formacji skalnych Trzy Świnki. Ze schroniska można podziwiać piękne zachody słońca. Od schroniska na Hali Szrenickiej dzieli je zaledwie kilometr.

Do schroniska na Szrenicy można dostać się wyciągiem krzesełkowym ze Szklarskiej Poręby. Górna stacja wyciągu usytuowana jest kilka minut podejścia od budynku -> MAPA

Schronisko Szrenica w zachodzącym słońcu
Szrenica
Szrenica zimą

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim, Góry Izerskie

Stuletni budynek schroniska nad Świeradowem Zdrojem znajduje się tuż przy górnej stacji kolejki gondolowej. Położone na wysokości 1060m n.p.m. na granicy polsko-czeskiej, prowadzi tędy między innymi szlak na czeski Smrk (Smrek) z wieżą widokową (2,6km). Jeśli zdecydujecie się na dłuższą (8km) wycieczkę, możecie dojść do Chatki Górzystów, gdzie serwowane są legendarne naleśniki.

Najłatwiej dostać się do schroniska wjeżdżając kolejką gondolową ze Świeradowa Zdroju -> MAPA

Schronisko na Stogu Izerskim

Zachęceni?

Mamy nadzieję, że tak! Dla nas schroniska górskie są wciąż najlepszym miejscem na nocleg. I z przyjemnością zauważamy, że udaje nam się przekazywać tę pasję dzieciom. Czują się tam jak u siebie. Jeśli wciąż się wahacie, czy warto spróbować schroniskowej przygody – zdecydowanie warto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.